Genus, køn og det seksuale

Genus, køn og det seksuale af Jean Laplanche Køn synes at være en vedvarende kilde til konflikt – både socialt og psykisk. Vi ser det i polariserede samfundsdebatter og i mødet mellem sociale normer og individers måde at leve deres køn på. Det er som om, at det at have eller være et køn aldrig er helt lige til, som om menneskers kønslige eksistens på grundlæggende vis er forstyrret. Med teksten Genus, køn og det seksuale fra 2003 inviterer den franske psykoanalytiker Jean Laplanche os til en kritisk gentænkning af denne grundlæggende forstyrrelse på kønnets område og indenfor rammerne af hans såkaldte almene forførelsesteori.

Genus, køn og det seksuale er en del af bogserien AFTRYK, der samler korte og vedkommende filosofiske tekster med en væsentlig virkningshistorie. Jakob Rosendal har oversat og skrevet introduktion til denne for kønstænkningen så væsentlige tekst om, hvorfor vi må skelne mellem genus og køn, gøre op med psykoanalysens binære falliske logik og udvikle en mere transaffirmativ psykoanalyse.


Køb Genus, køn og det seksuale (udkommer 28.10.2026)

Pris 150 kr. inkl. moms, ekskl. levering

Køb e-bog hos for eksempel www.williamdam.dk


Om forfatteren

Jean Laplanche (1924-2012) var en af de største psykoanalytiske tænkere og kendt for sit store arbejde med at udbrede og udvikle Sigmund Freuds teori. Overfor Freud sværgede han, som han selv har formuleret det, en form for “troløs troskab”, idet han samtidig insisterede på Freuds opdagelse, det seksuale ubevidste som psykoanalysens objekt, og kritiserede Freuds vildfarelser, forglemmelser eller fortrængninger i forhold til hans egen banebrydende opdagelse. Dette førte Laplanche til at udvikle en almen forførelsesteori, der i 1987 fik sin mest fyldige formulering i hovedværket Nye fundamenter for psykoanalysen, der netop udgør en kritisk generalisering af Freuds specifikke forførelsesteori.


Om bogserien AFTRYK

Visse idéer sætter aftryk og væver sig ind i det store kludetæppe af fortløbende samtaler, som vi kalder for filosofi og videnskab, tænkning og kultur. De rummer noget, der ikke er tænkt før, som sætter nye dagsordner, omvender eller overskrider.

Serien AFTRYK har sat sig for at udgive denne slags tekster, nu i danske oversættelser ledsaget af oplysende introduktioner. De er korte og vedkommende filosofiske skrifter, der har haft en væsentlig virkningshistorie.

Øvrige titler i serien:

Fakta om bogen

Genus, køn og det seksuale
Af Jean Laplanche
120 sider
Oversat og med introduktion af Jakob Rosendal
ISBN 978-87-94487-08-5
Pris: 150 kr.
ISBN (e-bog) 978-87-94487-09-2
Pris: ca. 105 kr.
Udkommer 28.10.2026

Menu